THE GREATEST GUIDE TO INIEKCJE DOSZKLISTKOWE

The Greatest Guide To iniekcje doszklistkowe

The Greatest Guide To iniekcje doszklistkowe

Blog Article

Jest to związane z nieprawidłowym rozrostem i nieszczelnością naczyń krwionośnych położonych pod plamką żółtą (tzw. neowaskularyzacja podsiatkówkowa). Dodatkowo, mokra odmiana AMD może powodować wysięki płynu, krwi, powstawanie obrzęków i blizn, a co za tym idzie trwałe uszkodzenie siatkówki.

leczenie zaburzeń widzenia spowodowanych obrzękiem plamki wtórnym do niedrożności naczyń żylnych siatkówki tj. zakrzepie żyły środkowej siatkówki lub jej gałęzi – Lucentis, Eylea

Lek Beovu można podawać nawet co three miesiące zachowując jego skuteczność terapeutyczną. Jest to znaczna przewaga tego leku w stosunku do innych leków anty-VEGF.

Zastosowanie do podania leku iniekcji doszklistkowej sprawia, że jego stężenie we wnętrzu read more gałki ocznej jest większe, niż gdyby zaaplikowano ten sam środek na zewnętrzne struktury oka. Sam zastrzyk zajmuje około 2 minut, dłuższe są natomiast przygotowania pacjenta do niego.

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD): szczególnie w jego wilgotnej formie, gdzie dochodzi do nieprawidłowego wzrostu naczyń krwionośnych w siatkówce.

Zastrzyki podawane do oka są bezpiecznymi zabiegami. Zwykle mają bardzo mało powikłań, które dzieli się na miejscowe i ogólne. Powikłania miejscowe wszystkich zastrzyków są takie similar gdyż związane są z wprowadzeniem igły do oka. Są to np. wylew podspojówkowy (czerwone oko), szczypanie, kłucie oka, uczucie ciała obcego pod powieką, widzenie czarnych kuleczek. Wszystkie te objawy nie są niebezpieczne. Ustępują po jednym lub kilku dniach. Należy tu zwrócić uwagę na objaw bardzo częsty przy długotrwałym stosowaniu zastrzyków czyli zespół suchego oka.

Do leczenia chorób związanych z nieprawidłowościami we wzroście naczyń krwionośnych wykorzystuje się preparaty anty–VEGF. Skrótem tym określa się czynnik wzrostu nieprawidłowych naczyń krwionośnych, a jego poziom jest zbyt wysoki u osób chorujących na AMD. Stosowanie preparatów anty–VEGF blokuje 10 czynnik na zawsze.

Dużej wprawy wymaga również wykonywanie iniekcji w okolicy gałki ocznej. Iniekcja doszklistkowa to nic innego jak zastrzyk w oko. Stosuje się ją do leczenia różnych schorzeń narządu wzroku. Cały zabieg opiera się na wprowadzeniu strzykawki z igłą do wnętrza gałki ocznej i zaaplikowaniu odpowiedniej substancji czynnej, która działać ma w zwalczaniu różnych chorób – na przykładvert zwyrodnieniu siatkówki związanym z wiekiem (AMD), makulopatii cukrzycowej czy obrzęku plamki żółtej w przebiegu zakrzepu naczyń siatkówki.

Zabiegi iniekcji przeprowadzane są w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że zaraz po zabiegu można iść do domu.

U niecałych two% osób pojawia się zapalenie błony naczyniowej przedniego lub tylnego odcinka oka – głównie po podaniu bevacizumabu oraz ranibizumabu, zaś u jedynie 0,5% leczonych pojawia się zapalenie wnętrza gałki ocznej. Bardzo rzadko zdarza się też zapalenie pseudoinfekcyjne (0,one%) oraz zapalenie bakteryjne (0,3), a także znaczne pogorszenie jakości widzenia. U części osób może pojawić się także rozwój lub progresja zaćmy (głównie jatrogennej), a także niewydolność nerek, udar mózgu czy zawał serca (najczęściej w przebiegu cukrzycy). Ogólnie rzecz biorąc, odsetek poważnych powikłań po terapii drogą iniekcji doszklistkowej jest stosunkowo niewielki.

Powyższe dowody naukowe były bodźcem do podjęcia badań nad stworzeniem leku, który pozwoliłby zmniejszyć szkodliwy wpływ nadmiaru VEGF na rozwój i postęp chorób oczu.

Leczenie rozpoczyna się od 3 wstrzyknięć do ciała szklistego podawanych w odstępach miesięcznych. 10 etap terapii służy nasyceniu tkanek substancją aktywną.

Stosunkowo niedawno triamcynolon (np. preparat Kenalog koncernu Bristol-Myers Squibb) znalazł zastosowanie także w okulistyce, gdzie jest aplikowany okołogałkowo lub doszklistkowo w leczeniu stanów zapalnych siatkówki, obrzęku plamki w cukrzycy oraz wysiękowym AMD.

W większości przypadków do uzyskania i podtrzymania efektu terapeutycznego niezbędne jest powtarzalne podawanie leku, o którego częstości decyduje lekarz.. Przykładowo, preparat Lucentis

Report this page